https://www.ekc.sk/o-nas/

„Človek nedosiahne spásu bez modlitby ani nevyhrá boj bez nej.                                         Záleží na vás,  ako sa rozhodnete.“

O nás

Extrémna Krížová Cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku.
Autorom myšlienky je kňaz Jacek Wiosna Stryczek.

https://www.edk.org.pl/  

Na Slovensku sa uskutočnila prvý krát v roku 2018.

Koná sa počas niektorej z piatkových nocí v rámci pôstu, v tichu, meditácii a modlitbe.

Trasa musí spĺňať potrebné štandardy.

Každá trasa má mať svojho zasväteného patróna.

Začína sa večernou svätou omšou, kde na jej konci, účastníci dostanú požehnanie na cestu.

Na ceste je 14 zastavení, pri ktorých si účastník prečíta jednotlivé rozjímania, ktoré sú už preložené z poľštiny.

V našom regióne je 6 zastavení v otvorených kostoloch, z vystavenou sviatosťou oltárnou a aj z relikviami patrónov našich trás.

Každý rok, má EKC nové MOTTO. Napríklad pre rok 2022 bolo motto: CESTA ZMIERENIA.

Dĺžka trasy má byť podľa poľských autorov minimálne 30 kilometrov, kde je potrebné prevýšenie viac ako 500 metrov alebo dĺžka trasy 40km bez potrebného prevýšenia. Dĺžka prechodu nesmie byť kratšia ako 8 hodín.

Trasa má viesť z väčšej časti, mimo osídleného územia.

Je určená predovšetkým pre fyzicky zdatných ľudí a je na vlastnú zodpovednosť.

Osoby mladšie ako 18 rokov sa môžu zúčastniť len v sprievode dospelej osoby.

Účastníci prechádzajú trasou v tichosti, v malých skupinách.

Každý účastník, pred tým ako vyrazí dostáva: Brožúrku rozjímania, brožúrku s presným opisom jeho zvolenej trasy + mapu a presné súradnice do mobilnej aplikácie.

Ako spomienkový darček - reflexnú pásku s potlačou a náramok na ruku. Na konci trasy dostávajú účastníci ešte ako spomienku CERTIFIKÁT, do ktorého si môžu zapísať ÚMYSEL. Naše trasy, sú aj reflexne označené. Vstupné je dobrovoľné.

Prečo EXTRÉMNA? 

Veľa ľudí sa nás pýta, prečo práve Extrémna, tak Vám tu dávame možno trochu niečo na vysvetlenie. Ideš počas celej noci a samotná noc je pre teba určitá NEISTOTA /extrém/. Väčšinu trasy ideš po lese. Keď si vezmeš, že už len obyčajná krátka prechádzka nočným lesom vyvoláva STRACH /extrém/, tak určite tomu ináč nebude, keď tú trasu ideš od večera - do rána. Trasu prechádzaš v tichosti a v rozjímaní. Na prelome marca - apríla, keď je tesne pred Veľkým Piatkom, býva ešte CHLADNÉ POČASIE /extrém/ a je bežné, že je v lese blato, veľakrát aj sneh a zamrznutá zem. Počas trasy ti môže aj pršať alebo fúkať nepríjemný silný vietor. V tomto období, to môže byť naozaj hocijako. V čase, kedy by sme mali ležať, oddychovať a spať v posteli, absolvujeme túru niekedy pre mnohých v neznámom teréne. ÚNAVA /extrém/ z nedostatku spánku, si na nás určite, niekde počas trasy počká. Zo svojho bežného komfortného života, je tu zrazu NEPOHODA /extrém/. Možno ťa začne tlačiť obuv a dostaneš otlak, začne ťa bolieť koleno alebo chrbát. Pri dĺžke trasy 30 - 40km, sa často stáva že pociťuješ aj BOLESŤ/extrém/. Vtedy je ten čas, na STRETNUTIE S BOHOM. "Skláňaš" hlavu a prosíš Boha o pomoc. Vtedy s ním dokážeme nadviazať kontakt a pociťujeme jeho prítomnosť. Prechádzaš 14timi zastaveniami ktoré sú na trase a ty v tichosti a rozjímaní, mu odovzdávaš všetky svoje starosti a strasti, všetky svoje prosby alebo len sa mu chceš poďakovať, že sa za nás obetoval. EKC, je pre fyzický zdatných ľudí. V predposlednom roku ju absolvovalo dokonca len 14 ročné dievča, v doprovode svojej mamky a v poslednom roku len 13 ročný chlapec v doprovode svojho otca. Po príchode, keď sa pomodlil posledné zastavenie nám povedal, že nabudúci rok už si vyberie ešte dlhšiu trasu. Najstarší účastník mal 69 rokov. Tak neváhaj a príjmy výzvu. Staň sa silnejším a lepším človekom. Posuň svoje možnosti a zaži duchovnú premenu, ktorá ťa posunie v tvojom živote dopredu. Už vieš odpoveď, prečo Extrémna? Pospájaj si všetky slová ktoré sú napísané veľkými písmenami a dozvieš sa. /neistota, strach, chladné počasie, únava, nepohoda, bolesť a stretnutie s Bohom/. Všetky podrobné informácie ako sa pripraviť nájdeš aj na www.ekc.sk alebo na www.edk.org.pl. Lebo Bohu, nič nie je nemožné. Lk 1,37.

Cieľom je siahnuť na dno svojich síl a zažiť Božiu prítomnosť. V Extrémnej krížovej ceste ide o prekonanie vlastnej komfortnej zóny a odhodlanie prijať ťažkú výzvu. Ide o nočný pochod v ťažkých podmienkach s veľkým fyzickým a duševným vypätím. Niekedy musíte siahnuť až za hranice vlastných síl. Poháňa vás vpred jedine odhodlanie prekonávať vlastné slabosti, obmedzenia a pohodlnosť. Nakoniec meníte svoj vnútorný postoj, sústredite sa na Božiu prítomnosť a postupne sa vo vás rodí odhodlanie niesť svoj kríž a byť tu pre druhých. 

Extrémna Krížová Cesta

má povzbudiť ľudí k zmene svojho doterajšieho spôsobu života. Koná sa v noci a je spojená s veľkou únavou. Okamih, keď vám naozaj dochádzajú sily a keď už nevládzete ísť ďalej je kľúčovým momentom tejto cesty.

"Keď si začnete v duchu hovoriť: Čo tu vlastne robím? Veď som mohol ostať radšej doma, spať v posteli. Vy sa ale aj napriek tomu rozhodnete ísť ďalej. Práve to je ten okamih, keď prekonávate hranicu vlastného pohodlia, začínate postupne vnímať Božiu prítomnosť a dovolíte mu vstúpiť do vášho života."

Práve tento moment môže priviesť ľudí k zmene svojho doterajšieho spôsobu života.

Za zmienku stojí tiež otázka, či nemôže Extrémna krížová cesta skĺznuť k extrémne náročnej turistike. Na rozdiel od bežnej turistiky je cieľom odhodlanie prekonať vlastné slabosti, čo má viesť k zmene vnútorného postoja, lepšie vnímať Božiu prítomnosť a otvoriť sa pre iných.

Podstatou tejto krížovej cesty je naštartovanie zmeny v osobnom živote a prijať rozhodnutie vzdať sa osobného pohodlia. Ak sa nám podarí dokázať niečo také, ako je prejsť Extrémnu krížovú cestu, zistíme, že sme v živote schopní prijať aj ťažšie výzvy, ako sme boli zvyknutí doposiaľ.

Nie len pre mužov

Pri posledných ročníkoch bola vyššia účasť žien ako mužov.

Prejsť viac ako 40 kilometrov v noci, zväčša v zime a tichu, by nás mala vytrhnúť zo stereotypu pohodlia a priviesť nás k väčšej angažovanosti a zodpovednosti.

V Extrémnej krížovej ceste môžete nájsť inšpiráciu, ako opustiť staré spôsoby a rozhodnúť sa pre nové, ako sa stať lepšími priateľmi pre druhých, lepšími rodičmi, ľuďmi, ktorí sú ochotní pomáhať iným, svojim blížnym.

Krížovú cestu by mali účastníci prežiť v tichu v sústredení a v rozjímaní.

Na trase sú vyznačené jednotlivé zastavenia krížovej cesty. Pri nich si môžu účastníci prečítať pripravené rozjímania.


Slovenská televízia STV na svätej omši a spoločne s nami aj na začiatku trasy. 


Link zo svätej omši. 8. 4. 2022, obetovaná za pútnikov EKC: https://youtu.be/H1NaMBOcsRk.  


Svätú omšu nám doprevádzal Saleziánsky zbor VINIMINI z Bardejova: https://www.vinimini.sk/nase-cd/


Svätú omšu celebroval Salezián, Viliam Riško z Bardejova: https://www.pobavi.sk/wp/oratorium/,

spoločne s duchovným otcom Ľubošom Laškotym, ktorý ma na starosti Komisiu pre mládež v Spišskej diecéze: https://www.youtube.com/watch?v=d--v0HEUyKs a projekt DCM Premeny: https://www.komisia.sk/podujatia/.

Posvätenie krížov, ktoré si niesli pútnici so sebou na celej trase. Nezabudni si ani ty vyrobiť svoj krížik, ktorý si ponesieš na svojej trase. 


V roku 2023, nás čaká Extrémna Krížová Cesta, už vo viacerých regiónoch na Slovensku. Začína zvyčajne týždeň alebo dva týždne pred Veľkým Piatkom a registrácia začína každý rok presne na Popolcovú Stredu. Najbližšie nám to pripadá na dátum: 22. 2. 2023. Naše ale aj Vaše modlitby boli vyslyšané, lebo už nebudete musieť poniektorí cestovať stovky kilometrov až na východ do Bardejova. Samozrejme že ak prídete opäť k nám, tak mi budeme len veľmi radi. Doposiaľ máme vytvorených už 11 miest, kde pracujeme s novými lídrami, na nových trasách a na všetkých potrebných veciach. Máme dostatok času, pripraviť pre Vás zaujímavé trasy, ktoré budú spĺňať všetky potrebné štandardy: https://edk.org.pl/. Tešíme sa na spoluprácu s Vami a na ďalší rozvoj EKC na Slovensku. Bohu nie je nič nemožné.  1. Zastavenie:  pre obidve trasy, ktoré sa nachádza na začiatku obce Zborov, na kopci pri vojenskom cintoríne z prvej svetovej vojny. Na celej lúke bol vysvietený sviecami obrovský kríž. Oproti cintorínu je vidieť obrysy Zborovského hradu Makovica. Link z vysielania televízie LUX v relácii - Doma je doma 23.2.2023 o 17:30 na tému, Extrémna Krížová Cesta.

https://www.tvlux.sk/archiv/play/_30013?fbclid=IwAR049X-9tioW2ng8Z2BxEWQPwBaHYQeCy0jMWW55Fe-g2aioHOB-hApc6-Q


V spolupráci aj so: 

SALETINI ROZKVET, POVAŽSKÁ BYSTRICA

Pápež František žehná EKC. 

Svätý otec počas Svetových dní mládeže 2016 povedal výzvu: "Nepáči sa ti svet okolo teba? Namiesto toho, aby ste sa sťažovali, vstaňte z gauča a začnite ho meniť. Naplňte ho hodnotami, infikujte ostatných optimizmom a radosťou, ktorá pochádza z Božej lásky." Dal osobné požehnanie pre tento duchovný projekt.

Svätý otec sa duchovne zjednocuje s organizátormi a všetkými účastníkmi Extrémnej krížovej cesty. Povzbudzuje ich, aby zverili seba, svoje rodiny, priateľov a nepriateľov do rúk Ježiša Krista. Aby v každom z nich zavládol pokoj a mier a pocítili silu ukrižovaného a vzkrieseného Krista.

https://www.edk.org.pl/ ŽIŤ NAPLNO SA OPLATÍ. 


/ klikni na ďalšiu záložku - PRÍPRAVA NA TRASU / 

https://www.ekc.sk/priprava/

https://www.ekc.sk/o-nas/