https://www.ekc.sk/priprava/

Potrebná príprava.

Extrémna Krížová Cesta je určená pre fyzický zdatných ľudí. Nikto by nemal podceniť prípravu na takúto dlhú trať a minimálne by mal dobre poznať svoje možnosti. 

 


Pred odchodom:

Do mobilu si nainštaluj aplikácie: 

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.org.edk,  - EDK - Ekstremalna Droga Krzyzowa,

- https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gamma.scan,   - hocijaký Skener QR kódov,

- https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.seznam.mapy,  - Mapy.cz,   

 Stiahni si mapu svojej trasy zo zastaveniami, ktoré nájdeš na tejto stránke v sekcii: TRASY A MAPY 

/ak budeš mať stiahnutú aplikáciu mapy.cz, tak len si jednoducho odfoť QR kód a to je všetko/.

V prípade ak by si mal nejaké technické problémy so stiahnutím aplikácii, obráť sa na svojich blízkych alebo neváhaj nás kontaktovať telefonicky alebo na našej facebookovej stránke: https://www.facebook.com/ekc.zborovbardejov


Technické zabezpečenie

Odev -  

neobliekaj sa veľmi na hrubo, ale určite nezabudni na thermo oblečenie a flísovú mikinu, vrchnú ľahkú bundu proti vetru, odporúčame jedno tričko naviac na prezlečenie.

Obuv - 

ktorú si vyskúšaj už predtým na nejakej dlhšej túre. Nepotrebuješ vysokú ťažkú obuv, odporúčame radšej crossovú obuv. Nezabudni na kvalitné ponožky plus ešte jeden pár do zálohy. Nezabudni že dobré ponožky, sú tak isto dôležité ako dobrá obuv.

Pršiplášť - 

sleduj počasie už predtým ako vyrazíš a v prípade nepriaznivého počasia si vezmi pršiplášť alebo pončo.

Turistický ruksak - 

nepotrebuješ extrémne veľký a vezmi si aj na svoj batoh pláštenku, plus tašku na spotené a špinavé veci.

Mobil + Powerbank - 

nezabudni mať nabitý mobil a určite vhod ti príde aj nejaká powerbanka, cez ktorú si dobiješ svoj mobil. Nezabudni že v zime sa mobil rýchlejšie vybíja. Keď k tomu prirátaš že budeš mať zapnutú nejakú aplikáciu, tak Powerbanka ti príde naozaj vhod.  

Mapy - predtým ako vyrazíš si naštuduj mapu,  https://www.edk.org.pl/aplikacja  

Čelovka - nezabudni si ju pred tým vyskúšať a vziať si aj náhradné baterky.

Turistické paličky - pomôžu v ťažšom terénne, hlavne dole z kopca a pošetria ti chrbticu a kolená.

Lekárnička - náplasť na chodidlá + tabletku od bolesti. Na trati bude tiež viacero zdravotníkov, dievčatá z červeného kríža a lekárničku nájdeš tiež aj na každej občerstvovacej stanici.


Strava

Na každej trase budú minimálne 4 občerstvovacie stanice, kde bude pre teba pripravený teplý čaj, káva, minerálka, koláč, banán, energetická tyčinka a škvarková pomazánka s chlebom. Stačí ak si so sebou zoberieš len nejakú malú desiatu, energetickú tyčinku a liter teplého nápoja do termosky.

Bezpečnosť

https://www.edk.org.pl/przygotuj-sie

Extrémna krížová cesta má náboženský charakter a patrí medzi duchovné aktivity. EKC nie je organizovaná púť, ale forma individuálnej modlitby. Termín a trasu krížovej cesty treba chápať iba ako návrh, EKC môžeš absolvovať kedykoľvek a na ktoromkoľvek mieste.

Zdôrazňujeme, že osoba, ktorá sa rozhodne absolvovať niektorú z trás EKC, preberá na seba plnú zodpovednosť za všetky riziká, ktoré sú spojené prejdením danej trasy. Takisto pripomíname, že za neplnoleté osoby nesú plnú zodpovednosť ich rodičia, preto v prípade, ak by sa takéto osoby rozhodli ísť na EKC, môžu ísť len s doprovodom dospelej osoby.

Viac informácii nájdete na tomto odkaze (https://www.edk.org.pl/edk/faq.html)

Združenie WIOSNA, Združenie otvorených osobností a tím EKC, nenesú žiadnu zodpovednosť za informácie, ktoré sú umiestnené na stránke www.edk.org.pl.

- pozri si predpoveď počasia,

- informuj svojich blízkych o svojom odchode a o plánovanej trase,

- zabezpeč si vlastný odvoz v prípade, ak sa trasu rozhodneš prerušiť ešte pred jej dokončením; pripomíname,  že počas EKC sa môžeš stretnúť s rôznymi nepredvídateľnými udalosťami, preto sú s EKC spojené určité riziká,  za ktoré nesieš plnú zodpovednosť iba ty sám.

- premysli si, ako sa vrátiš domov po skončení Extrémnej Krížovej Cesty,

- starostlivo si naštuduj priebeh a charakter trasy

- v prípade že prídeš deň vopred alebo že zostaneš po EKC ešte jeden alebo viacej dní a potrebuješ   ubytovanie, ozvi sa nám. Máme zarezervované ubytovanie pre cca 200 ľudí, cenovo od 0 - 10€, ktoré je v   blízkosti obce Zborov. Pozri do našej sekcie - UBYTOVANIE.

- UROB si svoj vlastný drevený KRÍŽ, ktorý si zoberieš so sebou,

- zober si turistickú mapu oblasti, po ktorej vedie trasa EKC.

- nezabúdaj, že čím väčší náklad nesieš na svojich pleciach, tým skôr sa unavíš.

- V rámci Extrémnej Krížovej Cesty platí zásada mlčania. Buď ohľaduplný k ostatným, rešpektuj ich súkromie a umožni im v tichu a v sústredenej modlitbe prežiť tajomstvá krížovej cesty.

- Extrémna Krížová Cesta spočíva v prejdení určitej trasy počas noci. Počas nej účastník uvažuje nad  tajomstvami krížovej cesty a prekonáva vlastné slabosti.

- Nie je to žiadne športové podujatie ani pretek, kde ide o najlepší čas. Ak by si náhodou neprešiel celú trasu, nestane sa žiadna katastrofa a ostatné zastavenia krížovej cesty máš možnosť sa pomodliť v hociktorých kostolov na trase. 

- Extrémna krížová cesta má povahu dobrovoľnej náboženskej aktivity. 

- Bezpečnosť je na prvom mieste! Dbaj na to, aby si bol dobre viditeľný! Nezabúdaj, že nočný pochod zvyšuje  riziká, ktoré sú spojené s pohybom po cestných komunikáciách.

- Neplánuj si príliš dlhé prestávky.

- Môžete sa pohybovať aj viacerí spolu, v menších skupinách. Nikdy nechoď úplne sám, ale maximálne tak, aby si mal stále niekoho na dohľad.

- Pri jednotlivých zastaveniach krížovej cesty si zvoľ svoje miesto tak, aby aj ostatní mali dostatok priestoru na  prečítanie rozjímaní a na krátku modlitbu.

- V niektorých úsekoch môže byť trasa blatistá a môže byť klzká.

- Na trase a predovšetkým v úsekoch, ktoré prechádzajú pozdĺž cestných komunikácií, zachovaj zvýšenú  opatrnosť a dodržiavaj zásady cestnej premávky.


Pravidlá pohybu na trase

1. Počas krížovej cesty sa nepohybuj sám ale v uzatvorených skupinách.

2. Každá osoba by mala mať na sebe reflexné prvky. 

3. Po cestných komunikáciách sa pohybuj v súlade s pravidlami cestnej premávky (chodci sa pohybujú po ľavej krajnici alebo čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky, jeden za druhým).

Osoba, ktorá je na začiatku a na konci skupiny má mať zasvietenú baterku (prvý - s bielym svetlom smerujúcim  dopredu, posledný - s červeným svetlom smerujúcim dozadu),

4. Miesto, kde budeš stáť počas čítania rozjímaní Krížovej cesty alebo počas prestávok, si vyber tak, aby si dbal  na svoju bezpečnosť a aby si nebránil pohybu ostatných účastníkov EKC alebo iným osobám.

5. Dbaj na vlastnú bezpečnosť a bezpečnosť druhých.

6. Počas Extrémnej krížovej cesty platí pravidlo zachovávať ticho. Toto pravidlo platí od začiatku Extrémnej  krížovej cesty. Rešpektuj ostatných účastníkov, ktorí chcú rozjímať o tajomstvách krížovej cesty a zažiť osobné  stretnutie s Bohom v tichu a modlitbe. Upozorni tých, ktorí toto pravidlo nerešpektujú. Pokiaľ budeš rozjímania  alebo navigáciu počúvať z mobilu, nezabudni si zobrať slúchadla aby si nikoho nerušil.

7. V prípade vzniku nebezpečnej situácie...

Trasa EKC prebieha pomerne náročným terénom. Môže sa stať, že budeš jedinou osobou, ktorá bude môcť pomôcť inému účastníkovi. Preto neváhaj zareagovať, keby sa niekto ocitol v ťažkostiach. Pravidlo zachovávať ticho preruš vždy, ak zistíš, že:

• niekto sa zranil alebo má iné zdravotné ťažkosti,

• niekto leží alebo sedí bez pohybu,

• niekto má problémy počas chôdze alebo sa mu ťažko dýcha,

• niekto vysiela záchranný signál.

Ak sa sám ocitneš v niektorej z uvedených situácií alebo ak niekto iný bude potrebovať tvoju pomoc - zachovaj sa zodpovedne. Uisti sa najprv, že sám si v bezpečí a že ti nehrozí nebezpečenstvo a začni s poskytovaním prvej pomoci. Ak si myslíš, že daná situácia je nad tvoje sily a schopnosti, privolaj záchrannú službu na núdzovom čísle 112.

https://www.ekc.sk/priprava/