https://www.ekc.sk/priprava/

Ako sa pripraviť?

Príprava na trasu.

Ako sa pripraviť na Extrémnu Krížovú Cestu?

Extrémna Krížová Cesta, má náboženský charakter a patrí medzi duchovné aktivity.

EKC nie je organizovaná púť, ani zabezpečené podujatie, ale forma individuálnej modlitby. Termín a trasu krížovej cesty treba chápať iba ako návrh, EKC môžete absolvovať kedykoľvek a na ktoromkoľvek mieste.

Každý účastník preto znáša riziká, ktoré sú spojené s prechodom tejto trasy, na vlastnú zodpovednosť a iba on sám zodpovedá za svoju bezpečnosť, preto si musí zabezpečiť vhodné vybavenie, prípadne vlastný odvoz v prípade, ak sa trasu rozhodne prerušiť pred jej dokončením. Takisto pripomíname, že za neplnoleté osoby nesú plnú zodpovednosť ich rodičia, preto v prípade, ak by sa takéto osoby rozhodli ísť na EKC, musia mať od svojich rodičov najprv súhlas a tak isto mať na trase dospelú osobu, ktorá bude za nich zodpovedať .

Skôr ako sa vydáš na EKC, je najdôležitejšie vedieť prečo ju chcem absolvovať. Tým najdôležitejším je aby si si vzbudil ÚMYSEL, pre koho a za čo to chceš obetovať. Budeš mať aj možnosť, adoptovať si CUDZÍ ÚMYSEL, ktorý bude napísaný na papieriku v košíku, v kostole na stolíku. Vyber si jeden náhodný a "pones" ho zo sebou počas celej noci.

Veľmi dôležité:

• teraz si vezmi papier a pero, aby si si mohol zapísať a postupne odškrtávať dôležité veci. 

• zober si so sebou proviant (jedlo, vodu, horúci čaj v termoske, energetické tyčinky, hroznový cukor a pod.); najlepšie, aby sa to zmestilo do jedného ruksaku, - nespoliehaj sa na občerstvenie na trase, nakoľko nemusí tam byť ani kvapka vody. NEZABUDNI ale na svoj POHÁR!!!

• nezabudni si zobrať teplé termo oblečenie, pohodlné trekingové turistické topánky, ktoré sú vhodné na dlhšiu turistiku (v niektorých úsekoch môže byť trasa blatistá a môže byť klzká), nepremokavé a teplé oblečenie, ktoré ťa ochráni aj pri výraznejšom ochladení a pri náhlej zmene poveternostných podmienok, neobliekaj sa na hrubo a neobúvaj si ťažkú obuv, 

•  nezabudni na kvalitné ponožky, poprípade si vezmi ešte jedne do zásoby,

• vezmi si so sebou: nabitý mobilný telefón + powerbanku, ktoré maj v teplom vrecku, baterku (najlepšie čelovku + náhradné batérie), základné obväzy, náplaste, tabletky od bolestí, reflexné prvky (najlepšie reflexné vesty),

• pozri si predpoveď počasia, nezabudni na prší plášť + na ruksak alebo pončo,

informuj svojich blízkych o svojom odchode a o plánovanej trase,

• zabezpeč si vlastný odvoz v prípade, ak sa trasu rozhodneš prerušiť ešte pred jej dokončením; pripomíname, že počas EKC sa môžeš stretnúť s rôznymi nepredvídateľnými udalosťami, preto sú s EKC spojené určité riziká, za ktoré nesieš plnú zodpovednosť iba ty sám,

• premysli si, ako sa vrátiš domov po skončení Extrémnej Krížovej Cesty,

• starostlivo si naštuduj priebeh a charakter trasy, 

• stiahni si potrebné mobilné aplikácie offline mapy.cz

• ak chceš počúvať audio verziu rozjímaní v mp3 formáte tak si ju nezabudni stiahnuť do mobilného telefónu a nezabudni ani na slúchadlá aby si nevyrušoval druhých. 

ODPORÚČAME AUDIO VERZIU, nakoľko nahrávka mp3 s gregoriánskou hudbou v pozadí je veľmi krásna. Stiahnuť si ju môžeš na našej stránke v kolónke ROZJÍMANIA.

• vytlač si mapu trasy a urob si na nej svoje poznámky, kde sa nachádzajú studničky, turistické prístrešky a pod...

• vytlač si opis svojej trasy ako aj rozjímania nad ktorými budeš rozjímať počas trasy pri jednotlivých zastaveniach krížovej cesty, 

Zíde sa ti:

urob si svoj vlastný drevený kríž, ktorý si zoberieš so sebou a ktorý ti kňaz počas svätej omše posvätí.

• zober si turistické paličky (nordic walking),

• vezmi si so sebou GPS zariadenie alebo mobil s aplikáciou s GPS navigáciou, do ktorej si nahraj plánovanú trasu, ktorú si môžeš stiahnuť z tejto stránky

• zober si turistickú mapu oblasti, po ktorej vedie trasa EKC

Pritom však nezabúdaj, že čím väčší náklad nesieš na svojich pleciach, tým skôr sa unavíš.

Na EKC môžeš ísť kedykoľvek sa rozhodneš!

• Stiahni si rozjímania

• Choď!

Máš nápad na zaujímavú trasu, ktorá by mohla byť súčasťou EKC?

Chceš sa podeliť so svojimi dojmami, so svojím svedectvom? Napíš nám svoj zážitok do správy alebo na email.

• Extrémna Krížová Cesta spočíva v prejdení určitej trasy počas noci. Počas nej účastník uvažuje nad rozjímaniami krížovej cesty a prekonáva vlastné slabosti.

• EKC má povahu individuálneho pochodu. V prípade vzniku nepredvídaných okolnosti si počas EKC odkázaný výlučne sám na seba, na svoje vlastné sily a pomoc.
Ulož si do telefónnu dôležité telefónne čísla. 

Pohyb po trase

• V rámci Extrémnej Krížovej Cesty platí zásada mlčania. Táto zásada platí od momentu príchodu k prvému zastaveniu krížovej cesty. Buď ohľaduplný k ostatným, rešpektuj ich súkromie a umožni im v tichu a v sústredenej modlitbe prežiť rozjímania Krížovej cesty, kde sa môžu stretnúť s živým Bohom. Táto zásada neplatí pri čítaní rozjímaní Krížovej cesty ak sa dohodne skupinka že ju bude čítať nahlas.

• Bezpečnosť je na prvom mieste! Dbaj na to, aby si bol dobre viditeľný! Nezabúdaj, že nočný pochod zvyšuje riziká, ktoré sú spojené s pohybom po cestných komunikáciách.

Neplánuj si príliš dlhé prestávky.

• Na trase a predovšetkým v úsekoch, ktoré prechádzajú pozdĺž cestných komunikácií, zachovaj zvýšenú opatrnosť a dodržiavaj zásady cestnej premávky. Odporúčame, aby ste sa pohybovali viacerí spolu, avšak v menej ako 10-členných skupinách. Určite nechoď sám! Minimálne tak aby si videl na skupinku pred sebou.

• Pri jednotlivých zastaveniach krížovej cesty si zvoľ svoje miesto tak, aby aj ostatní mali dostatok priestoru na prečítanie rozjímaní a na krátku modlitbu.


Žiť naplno sa oplatí.REGISTRAČNÉ FORMULÁRE: 

Registračný formulár nájdeš v kolónke svojej EKC 

/aktuálne formuláre stále od Popolcovej Stredy/.ROZJÍMANIA EKC: 

ako aj audio verziu v mp3 formáte na stiahnutie si do mobilu nájdeš v kolónke: ROZJÍMANIA

https://www.ekc.sk/rozjimania/KLIKNI postupne aj na všetky EKC TRASY na Slovensku a ďalšie záložky: 

- PROGRAM, 

- PODPORA,

- VÝLETY,  

- ROZJÍMANIA,

- SVEDECTVÁ,

- FOTOGALÉRIA + VIDEO,

 UBYTOVANIE, KRÍŽOVÁ CESTA OKOLO HRADU, SPONZORSTVO A POMOC, DOBROVOĽNÍCTVO, KONTAKT.

https://www.ekc.sk/priprava/