https://www.ekc.sk/kc-hrad/

.

Krížová cesta okolo Zborovského hradu.

Najbližšie:  23.3.2024 /sobota/ o 14:00

od kostola Sv. Margity Antiochijskej v Zborove. 

- nie je potrebná registrácia


- celková dĺžka trasy 11 km

- prevýšenie 478m

- nespĺňa štandardy Extrémnej Krížovej Cesty


V roku 2019 vznikla krátka trasa, ktorá má 14 zastavení a je určená pre všetky vekové kategórie, nakoľko nie je až tak fyzicky ani kondične náročná. Nie je Extrémnou Krížovou Cestou. Vznikla na podnet seniorov a detí. Zasvätená je bl. Zdenke Schelingovej. Jej dĺžka je 11 km a pomalou chôdzou aj zo zastaveniami trvá 3 až 3,5 hodiny. Hromadne sa koná v pôstnom období 1 - 2 týždne pred Veľkým Piatkom, zvyčajne na druhý deň po Extrémnej Krížovej Ceste. Túto trasu ale môžete absolvovať kedykoľvek počas roka, nie len v pôstnom období.

Trasa malej Krížovej Cesty - 11km. zasvätená bl. Zdenky Schelingovej.


- mapy a popis trasy


Spoločná fotografia, ročník 2024.

23.3.2024, 14:00, kostol Sv. Margity Antiochijskej. 

Farnosť Zborov. 

Po roku sme sa opäť stretli aj na KRÍŽOVEJ CESTE okolo Zborovského hradu. Teší nás, že tento rok nás bolo zase o niečo viac. Pricestovali k nám ľudia aj z iných okresov, dokonca až z Ružomberku a z Popradu, čo nás veľmi teší.

Táto Krížová cesta vznikla na podnet tých skôr narodených a pre mnohých z nás je aj takou tou extrémnou. Veľakrát je na trase blato, voda a ťažší nebezpečný terén.


Má dĺžku 11 kilometrov a prevýšenie 478m. Dĺžka prechodu je okolo 3 až 3,5 hodín. Zasvätená je bl. Zdenke Schelingovej.


Začínala tak ako stále modlitbou pri kostole Sv. Margity Antiochijskej v Zborove o 14:00.
Odtiaľ sa veriaci v sprievode presunuli k prvému zastaveniu. Počas presunu nám hrali pôstne piesne z obecného rozhlasu. O 15tej hodine sme sa pomodlili aj Korunku Božieho milosrdenstva a následne približne v polovici trasy sme si urobili aj krátku prestávku na občerstvenie.
Po ďalšom zastavení, na lúke nad obcou Zborov, sme sa pomodlili počas pochodu radostný ruženec, po ktorom nasledovalo ďalšie zastavenie už priamo na Zborovskom hrade.
Následne sme si spravili spoločnú fotografiu a pokračovali smerom dole smerom na Dlhú Lúku a ďalej naspäť popod hrad k ďalším zastaveniam.
Ďakujeme všetkým chlapom, ktorí pomáhali ženám a deťom pri rizikovom úseku cez veľké kamene nad potokom Kamenec.
Ďakujeme chlapom, ktorí regulovali reflexne dopravu počas prechodu pre chodcov.
Všetkým ktorí čítali rozjímania. Všetkým ktorí niesli kríž na trase a všetkým ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tejto krásnej akcií.
Veľmi pekne ďakujeme aj nášmu starostovi Jánovi Šurkalovi, pri osadení panelového mostu cez riečku Rakovec, ktorý nám týmto zabezpečil bezpečný prechod.
V cieli nás čakalo milé prekvapenie v podobe horúceho čaju, kávy a chutných koláčikov. Dievčatám veľmi pekne ďakujeme.
Už teraz sa tešíme na ďalší ročník 2025. 

Žiť naplno sa oplatí.


Veríme že sa nám dovtedy podarí postaviť nové dôstojnejšie kríže. 

Preto ak by ste nás chceli podporiť, môžete tak urobiť poslaním príspevku na číslo nášho účtu, ktoré nájdete na našej stránke: www.ekc.sk/podpora/
Do správy pre príjemcu napíšte KC okolo Zborovského hradu. 

Srdečná VĎAKA.🙏.


Galéria 2024

23. 3. 2024, 14:00 hod.
Trasa Krížovej Cesty okolo Zborovského hradu, 12 km - bl. Zdenky Schelingovej.


Galéria 2023

25. 3. 2023, 14:00 hod.
Trasa Krížovej Cesty okolo hradu, 11km - bl. Zdenky Schelingovej.

Na začiatok a na úvod nám zahral obecný rozhlas pôstnu pieseň - Za mňa i za teba. Zaujímavosťou bolo tohto roku, že kríž nieslo 14násť chlapov, ktorí sa prestriedali po každom zastavení. Najmladší účastník - účastníčka, mala len 4 roky a celkovo sa tejto krížovej cesty zúčastnilo 94 pútnikov. Keďže nám z rána ešte pršalo, tak terén bol ťažký a pre niekoho to mohla byť taká malá Extrémna Krížová Cesta. Na konci Krížovej cesty, nás čakalo pri kostole Sv. Žofie aj milé prekvapenie v podobe občerstvenia, /káva, čaj, koláčik/. Zo srdca ďakujeme. Už teraz sa tešíme na ďalší rok. Žiť naplno sa oplatí.


Galéria 2022

9. 4. 2022, 14:00 hod.
Trasa Krížovej Cesty okolo hradu, 11km - bl. Zdenky Schelingovej.

Pár hodín pred tým, bola Krížová Cesta vyhlásená obecným rozhlasom ako aj správami na sociálnych sieťach že sa ruší pre veľmi nepriaznivé počasie. No aj napriek tomu sa našlo 12 horlivcov, ktorí ju celú absolvovali. Tešíme sa na ďalší ročník, kde sme si povedali, že táto Krížová Cesta už nebude nikdy zrušená. Ďakujeme Vám za to, že ste priniesli takúto obetu. 


Galéria 2019

13. 4. 2019, 14:00 hod.
Trasa Krížovej Cesty okolo hradu, 11km - bl. Zdenky Schelingovej.

https://www.ekc.sk/kc-hrad/