Zimný výlet do Vysokých Tatier

28.01.2023

PROGRAM: 28. 1. 2023 /sobota/

7:00 Zborov, parkovisko pri CBA, 

7:05 Dlhá Lúka, parkovisko pri kostole, 

7:10 Bardejov, autobusová zastávka ul. Slovenská.


V autobuse: 

privítanie, ranná modlitba, spievaný ruženec, krátky film, kvíz :-) .


Svätá omša

9:00 Ranná svätá omša v drevenom kostolíku Sv. Anny v Tatranskej Javorine.

Netypický dizajnový kostolík v malebnej tatranskej dedinke dal postaviť knieža Hohenlohe, jeden z najbohatších šľachticov, ktorý vlastnil rozsiahle územia v Tatrách.

Kostolík je zasadený v nádhernom prostredí na okraji obce, obklopuje ho drobný cintorín a v diaľke sa týčia majestátne Belianske Tatry. Drevený kostol je katolícky napriek tomu, že jeho mecenáš bol protestant.

Kostolík dal zasvätiť sv. Anne, patrónke lesnej práce.

Knieža Christian Kraft Hohenlohe bol nemecký šľachtic, priemyselník, vášnivý poľovník a zároveň ochranca prírody (1848 - 1926). Vlastnil rozsiahle pozemky v Dolnom a Hornom Sliezsku, Maďarsku a vo Vysokých Tatrách. S ročným príjmom sedem miliónov mariek a imaním 151 miliónov mariek bol jedným z najbohatších nemeckých šľachticov. 

V roku 1879 kúpil od Salomonovcov časť Dunajeckého panstva - Nedeca, Bielovodskú a Javorovú dolinu, oblasť Javoriny, Lendaku aj časť Belianskych Tatier. To všetko za pol milióna korún. Neskôr dokúpil Vyšné Hágy s Mengusovskou, Batizovskou a Štôlskou dolinou. Majetok predstavoval okolo 15 tisíc hektárov pôdy, najmä lesných porastov, v ktorých choval poľovnú zver. 

Drevený kostol je zasadený do krásnej prírody s výhľadom na Belianske Tatry. Vnútorný drevený interiér je pastvou pre oči, najmä keď sa do stien oprú lúče slnka. Na počesť kniežaťa je na čestnom mieste v chráme umiestnený erb rodu Hohenlohe. 

Práve Tatranská Javorina bola hlavným sídlom správy jeho rozsiahleho majetku. V Javorine tiež zriadil pekáreň, vybudoval lovecký zámoček (dnes známy aj ako prezidentský zámoček Hohenlohe) a prevádzkoval dve lepenkárne na výrobu preglejky. Zamestnával množstvo pracovníkov, ktorí sa starali o chod jeho rozsiahleho majetku.

Na území, ktoré mu patrilo, najprv zakázal vstup turistom. Po nátlaku Uhorského karpatského spolku napokon určil turistické trasy a termíny návštevnosti. Neskôr sa stal členom Uhorského karpatského spolku. A aj napriek tomu, že jeho hlavným záujmom bolo poľovníctvo, územie ktoré spravoval, predstavuje jedno z najzachovalejších na území dnešného TANAP-u.

V auguste 1903 dal knieža, síce evanjelik ale patrón, vysvätiť novopostavený katolícky drevený Kostol sv. Anny v Javorine. Vysvätil ho vikár Spišskej Kapituly Ferdinand Ferečka.

Kostolík obklopuje cintorín, na ktorom púta pozornosť veľká hrobka. Patrí správcovi Javoriny Eduardovi Kégelovi, ktorý zomrel v roku 1911. Hrobku mu dal na znak vďaky a úcty postaviť knieža Hohenlohe. Kégela si vážil natoľko, že mu ako prvému povolil uloviť zver po desiatich rokoch chovu bez jedinej poľovačky. 

Vľavo pred hrobkou správcu našli miesto odpočinku samotný Hohenlohe a jeho manželka, neurodzená katolíčka a poľská umelkyňa Otýlia Lubraniec-Dambská. Na cintoríne v hrobe s náhrobkom odpočíva aj známy maliar Tatier Jaroslav Votruba.

Kostol sv. Anny spolu s cintorínom, drevenou márnicou, hrobkou Kegelovcov a pomníkmi kniežaťa Hohenlohe a J. Votrubu sú národnými kultúrnymi pamiatkami.


Krížová cesta, Starý Smokovec

11:00  Cesta svetla - moderovaná.

Kalvária na Peknú vyhliadku je komplex 14 umeleckých diel, ktoré sú vyrobené prevažne z dreva. Nachádza sa na zalesnenom vršku na východnom okraji Starého Smokovca v meste Vysoké Tatry. Stavať ju začali v roku 2010 a ukončená bola v roku 2015. Na jej výstavbe sa podieľali Kúpele Nový Smokovec, Tatranská galéria v Poprade, mesto Vysoké Tatry a Spišská diecéza. 

Najvyššie položená Kalvária v strednej Európe nie je tradičnou Krížovou cestou, ale originálnou výtvarnou výpoveďou profesionálnych slovenských ako pocta našim veľhorám. Začiatok Krížovej cesty je neďaleko centra Starého Smokovca, zastavenia vedú popri chodníku na tzv. Peknú vyhliadku. Realizácia súboru sa uskutočnila z príležitosti sochárskeho sympózia s názvom Umelci Tatrám, ktoré sa koná každoročne na jeseň. 

Architektúra

Všetky zastavenia krížovej cesty, vytvorili profesionálni umelci - sochári zo Slovenska a Poľska. Ich diela majú výrazne moderný raz. Kurátorka tohto projektu Anna Ondrušeková v informačnom katalógu napísala: 

"Táto kalvária nie je klasickou krížovou cestou, ale výtvarnou výpoveďou umelcov. Je vyjadrením vzťahu súčasného človeka k pašijovým udalostiam a osobnosti Ježiša Krista. 

Je vyjadrením skúsenosti s nesením kríža vo vlastnom živote, pochopením zmyslu utrpenia, obeti aj oslobodzujúcej nádeje, ktoré pozemský život očisťujú a povznášajú."

Prístup

Tatranská kalvária je umiestnená vo voľnej prírode a dá sa k nej v Starom Smokovci, dostať z cesty vedúcej na Hrebienok. Stačí hneď za chatou "Čučoriedka", odbočiť pri informačnej tabuli vpravo. 

Je to nenáročná pešia trasa, vedúca po upravenej lesnej ceste, ktorej dĺžka je približne 1 kilometer. 

Na konci tejto trasy na Peknej vyhliadke je postavený altánok, odkiaľ je prekrásny pohľad na Starý Smokovec a jeho okolie. Táto kalvária je najvyššie položenou krížovou cestou v strednej Európe a jej najvyšší bod sa nachádza v nadmorskej výške asi 1080 metrov. Od železničnej stanice v Starom Smokovci, ktorá je v nadmorskej výške 1000 metrov je to prevýšenie približne 80 metrov.


Hrebienok - TATRANSKÝ ĽADOVÝ DOM 

13:00

Jubilejný 10. ročník sa umelci inšpirovali sakrálnou Bazilikou Božieho hrobu v Jeruzaleme. Ľadová stavba ukrýva symboliku v ceste bolesti, ktorú na krížovej ceste prešiel Ježiš. Symbol mieru zobrazujú kaplnky rôznych svetových náboženstiev a symbol odvahy samotných návštevníkov, pretože prvýkrát vstúpia medzi ľadové múry.

Pribudla krížová cesta po vstupe do baziliky

Po vstupe do ľadovej kupoly návštevníci môžu uvidieť symbolickú Krížovú cestu Via Dolorosa, ktorá predstavuje ulicu v Starom meste Jeruzalem a Cestu bolesti. Má 13 zastavení pričom 14 predstavuje samotná hrobka.

Tatranský ľadový dóm 2022 / 2023 v číslach

Spolu s Adamom Bakošom na stavbe dómu spolupracovalo 22 sochárov a rezbárov zo Slovenska, Česka, Nemecka. Celkovo bolo použitých až 225 ton ľadu a 1880 ľadových blokov. Kupola, ktorá túto ľadovú nádheru ukrýva má priemer 25 m a najvyšší bod stavby dosahuje výšku 10,5 m.

Ako sa sem dostať? Pešo, alebo lanovkou zo Starého Smokovca?

Na Hrebienok sa dopravíme pohodlne pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca, alebo pešo, za približne 45 minút, nenáročným terénom. Prevádzkovú dobu lanovky nájdete tu. Oplatí sa kúpiť obojsmerný lístok, na ktorom výrazne ušetríte.

Otváracie hodiny a vstupné.

Tatranský ľadový dóm je otvorený denne od 9:00 do 16:15. Počas hlavnej zimnej sezóny a cez Vianočné sviatky môžu byť otváracie hodiny ešte predĺžené.

Vstup do Ľadového dómu je pre všetkých návštevníkov bezplatný. Tatranský ľadový dóm bude otvorený do 16.4.2023 (do Veľkonočných sviatkov).


Rainerova chata:

Najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Bola postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom. Po postavení chaty Kamzík v roku 1884 zanikla. Obnovená bola v roku 1998. Odvtedy slúži verejnosti ako chata s malým občerstvením bez podávania jedál a ubytovania. V chate je aj malá expozícia histórie a súčasnosti horských nosičov, zbierka starého horolezeckého náradia a starých lyží. Je cenným dokladom dobovej architektúry chát.

Tradíciou chaty je program "Klaňanie Troch kráľom" pri snehovom Betleheme (folklórna skupiny detí z Lendaku).
Chatárom je v súčasnosti Peter Petras.  Sánkovačka a súťaže.

Nezabudnite si zo sebou zobrať do autobusu sánky alebo boby. Nezabudnite ani na čelovku, pre lepšie osvetlenie trate. Poprípade sa dajú aj na Hrebienku zapožičať nejaké "formuly". 

Nesúťaží sa na rýchlosť ale hodnotí sa predovšetkým prevedenie a štýl jazdy :-) .

Trať dlhá 2,6 km je upravovaná a v noci osvetlená. 

https://www.vt.sk/aktivity/zimne-aktivity/sankovacka-na-hrebienku  Denná sánkovačka v prevádzke od 9:00 - 17:00

Na Hrebienku v Starom Smokovci na vás čaká skvelá zimná zábava. Sánkovanie počas dňa alebo noci je obľúbenou atrakciou pre celé rodiny alebo skupiny kamarátov. 

Nočná sánkovačka

Chcete zažiť niečo netradičné? Vyskúšajte nočnú sánkovačku! Aj v noci máte možnosť spúšťať sa na najdlhšej sánkarskej trati z Hrebienka do Starého Smokovca. Tak príďte zažiť jazdu s jedinečnou atmosférou pri osvetlenej trase a odneste si nový zážitok.

Nočné sánkovanie je pri vhodných podmienkach v prevádzke každý utorok, piatok a sobotu od 17:30 do 19:30*


Prihlásenie a zaplatenie zálohy,

záloha 10 €, zaplatená najneskôr do 20. 1. 2023, osobne v drogérii u pani Jackaninovej v Zborove, ul. Hlavná 1. 

Presná konečná suma, bude uvedená neskôr podľa počtu účastníkov. / cca 12 - 15€ / Zvyšná suma sa dopláca až v autobuse. 

Bližšie informácie aj na Tel. č: 0907695490 

Tešíme sa na Vás